Zagrodę żubrów w Mucznem odwiedziło ponad 50.000 osób
dodano: 08.10.2013

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem szybko stała się niemal równie popularną atrakcją turystyczną jak Bieszczadzka Kolejka Leśna. Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, w tym roku odwiedziło ją już ponad 50.000 osób, a od momentu otwarcia wiosną 2012 roku około 90.000 turystów.

W Mucznem żubry można zobaczyć z niewielkiej odległości i bez problemu sfotografować. Aktualnie w pokazowej części zagrody przebywa dziesięć żubrów, natomiast w niewidocznej dla zwiedzających części aklimatyzacyjnej – dwa. Do Mucznego trafiają żubry m.in. ze Szwajcarii, Francji, Niemiec i Skandynawii. Po okresie aklimatyzacji dołączają do stad bytujących w Bieszczadach. Są możliwie daleko spokrewnione z naszymi żubrami, aby po wypuszczeniu na wolność poprawić stan zdrowotny bieszczadzkich stad.

Zagroda zajmuje dziewięć hektarów. Przez jej środek przepływa strumyk, zaś stok, na którym stado ma paśnik, porośnięty jest wiekowymi jodłami. Drzewa są zabezpieczone siatką, by żubry nie odzierały ich z kory.

Według szacunków krośnieńskiej RDLP, w Bieszczadach na wolności żyje ok. 270 żubrów. Po ponad dwóch wiekach nieobecności pierwsze żubry sprowadzono w Bieszczady w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

 
Źródło: onet.pl (na podstawie PAP)